Koło Miłośników Dziejów Grudziądza Logo KMDG Herb Grudziądza

BIULETYN
KOŁA MIŁOŚNIKÓW DZIEJÓW GRUDZIĄDZA
KLUB „CENTRUM” SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ
Rok VIII: 2010 Numer 34 (263)
Data odczytu: 10.11.2010 Data wydania: 10.11.2010

Cezary Kopik 823. spotkanie

.

Artysta rzeźbiarz, urodzony w Garwolinie. Jako chłopiec zafascynował się gipsowymi figurkami, które służyły za nagrody do loterii odpustowej. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Kołbieli, a następnie w Górze Kalwarii - tu zamieszkał z księżmi Marianami. Jako 17-letni chłopiec przeniósł się do Grudziądza, gdzie ukończył liceum ogólnokształcące. Przez cały młodzieńczy czas tkwił w zamyśle tworzenia płaskorzeźb i rzeźb. W Grudziądzu spotkał wielu twórców nieprofesjonalnych. Poznał także artystę Henryka Rasmusa. To on właśnie przeprowadził pierwsze korekty w jego twórczości.

Dzięki wyróżnieniom i nagrodom uzyskał członkostwo Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie (1984 r.). W 1992 roku uzyskał stypendium twórcze dla rzeźbiarzy z Europy Wschodniej w Niemczech, czego owocem był pobyt w Syke koło Bremy oraz na wyspie Borkum.

˜˜˜

„Drewno jest wciąż materiałem wyjściowym, zasadnym ze względu na swój wyczuwalny i oswojony opór ... Mimo bezpośredniego odejścia od figury to jest ono wciąż czytelne i stanowi mocny rdzeń jego poszukiwań.

 

Mam w pamięci obraz z wcześniejszych okresów twórczości rzeźbiarza, który przechodził długą drogę od ścieżek rzemiosła, ludowości do drogi szybkiego ruchu, gdzie nęci go szaleństwo form i rozwiązań materiałowych. Zauważalna jest silna potrzeba eksperymentowania, artysta próbuje odrealnić materiał malaturą, korzystając ze środków znanych chociażby z popkultury (spray)”.

“Symbioza” to przykład takiej rzeźby.

                                            Dr hab. Mariusz Białecki

 

 

 

 

˜˜˜

Cezary Kopik  w 1992 uzyskał stypendium twórcze w Niemczech dla rzeźbiarzy z Europy Wschodniej.

Na rok wyjechał do Syke koło Bremy. Prezydent miasta Syke zorganizował artyście pierwszą wystawę na wyspie Borkum. Do dziś odbywają się tam częste prezentacje jego prac. Tam też poznał  malarza Manfreda Baasnera, dzięki któremu zorganizowano wiele  wystaw w Polsce i Niemczech. Niemieccy artyści gościli m.in. w Grudziądzu i Kwidzynie.

Obecnie Manfred Baasner przeprowadził się do Leer ,gdzie dalej tworzy a także organizuje wystawy I koncerty. Leer jest miastem partnerskim Elbląga. Wielu grudziądzkich artystów dzięki niemu mogło prezentować swoje dzieła na  wystawach w Leer.

W listopadzie 2010 r., na zaproszenie mi. in. Cezarego Kopika, Manfred Baasner wraz z grupą artystów przyjeżdża do Grudziądza w celu zaplanowania organizacji wystaw i koncertów w 2011 roku. W grupie 4 artystów są: rzeźbiarze: Manfred Boomgarden i Welf Schifer oraz muzyk Stanley van Sprang

 

˜˜˜

Stanley van Sprang jest muzykiem i kompozytorem z Holandii. Urodził się w Indonezji i jest obieżyświatem. Nigdy nie mieszkał dłużej niż dwa lata w tym samym miejscu. Śpiewa blues, folklor, rock i kompozycje własne.

Stanley van Sprang napisał musical dziecięcy. Udziela lekcji muzyki dla dzieci i młodzieży oraz organizuje wystawy. Dzięki swemu przyjacielowi Manfredowi Baasnerowi uzyskał kontakt z Polską i cieszy się z poznania polskich kolegów.

 

PRZYJACIELE                                Freunde

Gdzie Wisła całuje się w twojej wielkości

Jest twoje miasto Grudziądz

gdzie domy i mury z czerwonej cegły

z daleka świecą w czerwieni wieczoru

tam jest twoje miasto Grudziądz

nazywałbyś delikatnie miasto kwiatem

doświadczyło także cierpienia i zmartwień

a twoja dusza płakała łzami

mój Grudziądzu

Wisła poniosła te łzy daleko ku morzu

Zaczął się nowy bezgraniczny czas

kiedy znalazłem wielu przyjaciół

w mieście z czerwonych cegieł

nad Wisłą w pięknym kraju Polsce.

Wo die Weichsel dich in all ihrer Größe küsst

Ist deine Stadt Grudziądz

wo die Häuser und Mauern aus rotem Stein

aus der Weite leuchten im Abendrot

da ist deine Stadt Grudziądz

wurdest zärtlich auch die Stadt der Blume genannt

du hast auch Leid und Zerstörung erfahren

und deine Seele hat Tränen geweint

mein Grudziądz

Die Weichsel trug die Tränen fort ins weite Meer

Die neue Zeit hat grenzenlos begonnen

In der ich viele Freunde fand

 

Manfred Baasner 2010                      Tłum. Janusz Hinz.Redakcja: Tadeusz Rauchfleisz, KMDG. Logo KMDG wykonał Grzegorz Rygielski.